BenMarco Sin Limites Malbec 2022

  • Susana Balbo
  • Argentina, Mendoza

289 kr

  • 750 ml
  • Art.nr 1034725

Sortiment Privatimport

Totalsyra 4,7 g/l

Restsocker 1,8 g/l

Förslutning Naturkork

Alkoholhalt 15,0 %

Röda viner

Ekologiskt

Vegan

Karaktär

En fruktig och pigg malbec som bjuder på röda bär, torkade blommor och bigarråer. I gommen brett med finputsade tanniner och en lätt frisk syra. En lång fruktdriven eftersmak.

Tillverkning

Druvor förvaras i ett kylrum i vingården i 24 timmar sedan avstjälkas de och alkoholjäsningen startar i ståltank vid 22-26 grander med vildjäst. Vinet får sedan macerera med skalen i 15 dagar. Vinet har sedan lagrats på ståltank.

Passar till

Passar till grillade grönsaker och ugnsbakad kyckling. Eller varför inte till grillat eller chark.

Information

Los Chacayes är en relativt ny vinregion i Uco-valley i Mendoza och en av de varmare jämfört med grannarna Gualtallary och Paraje Altamira. Området ligger inbäddat i Andernas sluttningar i Tunuyán-regionen.

Recensioner

94p

Uncorked

“Lots of sour black cherries, some baked currants and dried flowers, dried herbs and stems. A full-bodied red with broad-shouldered tannins. Chewy, but still polished and refined. More structured than the 2021 vintage, but less tangy. Characterful. From organically grown grapes.” 93p

James Suckling